Vintage

Dzērieni
Baron Philippe de Rothschild – vēsture, leģenda, vīns

Rotšildi – tā ir veiksmīga finansistu un banķieru dinastija, taču viņi iegājuši vēsturē arī kā veiksmīgi un talantīgi vīndari. 1933. gadā barons Filips de Rotšilds bija pārņemts ar ideju – ražot pasaulē labāko vīnu! Un tas viņam un viņa pēctečiem izdodas jau vairāku gadu simteņu garumā: Château Mouton Rothschild vīnoglauki 1972. gadā klasificēti kā Premier Grand Cru Classé (visaugstākā kvalitātes pakāpe), bet Mouton Cadet markas vīni šodien ir pazīstami un iecienīti visā pasaulē. Gan Kalifornijā, gan Čīlē arī radīti augstas kvalitātes vīni: Opus One un Almaviva, kuri iekarojuši vīna pazinēju atzinību un visaugstāko novērtējumu.

Rotšildu dinastijas pamatlicējs ir Maijers Amšels Rotšilds, kurš kļuva par veiksmīgu baņķieri, nodibinādams savu banku Frankfurtē pie Mainas, Vācijā. Viņa priekštečiem 16. gadsimtā piederēja darbnīca, kuras ģerbonī bija sarkans vairogs, uz kā attēlots romiešu zelta ērglis, un no šī ģerboņa arī radās nosaukums „sarkanais vairogs”. Vēlāk Maijers Amšers pieņēma darbnīcas nosaukumu – „Rothschield” jeb „sarkanais vairogs” sev kā uzvārdu.

Maijeram Amšelam Rotšildam bija pieci dēli, ko viņš ar savu lēmumu 1789. gadā nosūtīja uz piecām tā laika lielākajām Eiropas pilsētām, lai viņi uzņemtos bankas vadību katrā no tām: Salomons – Vīnē, Nātans – Londonā, Karls – Neapolē, Džeimss – Parīzē, bet Amšels palika Frankfurtē, lai palīdzētu tēvam. Šādā veidā Rotšildu ģimene paplašināja savu darbības ģeogrāfiju pa visu Eiropu.

Baron Philippe de Rothschild

Nātana dēls – barons Nataniēls Rotšilds 1850. gadā nolēma apmesties Parīzē. Uzņemot pie sevis svarīgas personas, viņam radās nepārvarama vēlme godināt savus augstos viesus ar pašu darinātu vīnu, un, sekojot sapnim, viņš 1853. gadā iegādājās Château Brane Mouton pili, kas atrodas pašā Medokas sirdī, Poijakas (Pauillac) ciemā. Un viņš nebūtu Rotšilds, ja nepārdēvētu pili, dodot tai savu vārdu – Château Mouton Rothschild. Tā sākās Rotšildu ģimenes izcilā vīna darīšanas vēsture.

1922. gadā pils un tās saimnieciskās darbības pārvaldību uzņēmās Barons Filips Rotšilds. Viņa rokās bija vīna darītavas liktenis, un, pateicoties viņa ambīcijām un mērķtiecībai, slava un panākumi nebija ilgi jāgaida. 1924. gadā viņš pirmais sāka vīnu pildīt pudelēs jau vīndarītavā, lai būtu drošs par vīna kvalitāti (līdz tam lielākoties nenogatavinātu vīnu pārdeva tirgotājiem, kas to pildīja pudelēs paši).

1855. gada oficiālajā Bordeaux Grand Cru Classé vīnu klasifikācijā Château Mouton Rothschild bija klasificēta kā otrais Cru, ko barons Filips de Rotšilds uzskatīja par milzīgu netaisnību, taču tikai 1973. gadā viņš ar neatlaidību un lobija palīdzību panāca paaugstinājumu klasifikācijā uz augstāko, Premiere Cru. Tā bija vienīgā statusa maiņa visā Bordeaux Grand Cru Classé vīnu klasifikācijas vēsturē.

Otrā Pasaules kara laikā barons Filips de Rotšilds ne tikai cieta milzīgus finansiālus zaudējumus, bet, atgriežoties Parīzē kopā ar Šarlu de Gollu, uzzināja, ka viņa sieva divas nedēļas pirms atbrīvotāju armijas ienākšanas deportēta uz koncentrācijas nometni Vācijā. Barons zaudēja sievu, bet, par laimi, tika izglābta viņa meita – baronese Filipīne, kuru māte paspēja atdot kaimiņiem un tā paglāba no bojāejas.

Pēc kara beigām Rotšildam nācās veikt lielus darbus, atjaunojot vīndarītavu un vīnogulājus.  Tad viņš lūdza savu draugu mākslinieku Filipu Žuliānu ilustrēt etiķeti savai pirmajai pēckara ražai. Tad arī parādījās etiķete ar burtu V – „victoire”, kas simbolizē uzvaru. Kopš tā laika – kopš 1945. gada – katras jaunas ražas pudeles etiķeti grezno gleznas reprodukcija, kuru speciāli šim gadījumam radījuši dažādi slaveni mākslinieki. Barons Filips de Rotšilds pasūtīja gleznas māksliniekiem apmaiņā pret kasti šīs pašas ražas vīna, kurai glezna tika radīta. Tāds abpusēji gana izdevīgs darījums bija interesants arī tādiem slaveniem māksliniekiem kā Miro, Pikaso, Šagālam, Kokto, Vorholam un daudziem citiem.

Baron Philippe de Rothschild

Apmēram sešdesmit gadus barons Filips de Rotšilds veltījis vīnam – nenogurstošā darbā, lai uzlabotu Bordo vīnu kvalitāti kopumā. Pateicoties savām novatoriskajām idejām, viņš panāca augstu vīnu kvalitāti ne tikai augstākās klases Mouton Rothschild, bet arī komerciālajiem Mouton Cadet markas vīniem. Viņš radīja šo marku, lai būtu ko piedāvāt saviem uzticīgajiem pircējiem arī ikdienā. Šodien šis vīns ir atpazīstams 120 pasaules valstīs, un ik gadu tiek pārdots 12 miljoni pudeļu.

Bez Mouton Cadet kompānijai „Baron Philippe de Rothschild” ir arī citi ne mazāk veiksmīgi projekti un vīni: Château Mouton d’Armailhacq (kopš 1933. gada), Château Clers Millon (kopš 1970. gada), bet 1979. gadā sadarbībā ar izcilo Kalifornijas vīndarītāju Robertu Mondavi radās vīns Opus One.

Barons Filips de Rotšilds nodzīvoja 86 gadus, un 1988. gadā kompānijas vadība nonāca viņa vienīgās meitas baroneses Filipīnes de Rotšildas rokās. Viņa ir viena no ietekmīgākajām un slavenākajām personām vīna biznesā. Viņas pārvaldīšanas laikā ievērojami pieauguši pārdošanas apjomi, viņa atvērusi arī Château Mouton Rothschild etiķešu galeriju. Daudzējādā ziņā pateicoties viņai, tika modernizēta vīna ražošana, un tas nekavējoties atsaucās uz vīna kvalitāti. Uzceltas jaunas vīndarītavas Kalifornijā un Čīlē: Mapu un Escudo Rojo, bet Francijas dienvidos – Domaine de Baron’Arques, kā arī sadarbībā ar lielu Čīles ražotāju Concha y Toro baronese radījusi jaunu šedevru vīna industrijā – izsmalcināto Almaviva vīnu.

Raksta avots: www.cetrassezonas.lv